15 مرحله راه اندازی رستوران

وقتی تصمیم به راه اندازی  رستوران میگیریم ، باید خودمان را برای چالش های این مسیر و پسای و بلندی هاش آماده کنیم تا احتمال شکست و عملی نشدن هدفمون کاهش پیدا کند. برای راه اندازی رستوران، نیاز به طی کردن مراحل مهمی است . اگر شما هم قصد راه اندازی رستوران را دارید باید مراحل زیر را مرحله به مرحله  طی کنید.

1.انتخاب نوع غذای رستوران

شما در مرحله اول باید به این فکر کنید که قصد راه اندازی چه مدل رستورانی را دارید؟ می خواهید غذاهای سنتی به مشتریان خود ارائه دهید؟ می خواهید غذاهای دریایی را سرو کنید؟ قصد دارید غذاهای سریع و فست فودها را برای مشتریان خود آماده کنید؟ رستورانی که در نظر گرفته اید چه نوع رستورانی است؟ منطقه ای ک در آن هستید بیشتر چه نو غذایی را مورد توجه قرار می دهد؟ با جواب دادن به این سوال هل مدل غذای رستوران شما مشخص می شود .

2.انتخاب نام رستوران

بعد از مشخص کردن نوع غذا رستوران حالا نوبت به انتخاب یک اسم زیبا و خاص برای رستورانتان است . در هنگام انتخاب اسم رستوران نهایت دقت و خلاقیت را به کار ببرید؛ زیرا این نام، برند کسب و کار شما می شود و دیگران باید این نام را به خوبی در ذهن بسپارند و این اسم است که همه را یاد شما می اندازد.

اسم رستوران شما احساسات مخاطب را بر می انگیزد و پیامی را به او منتقل می کند. نام رستوران باید با طراحی رستوران، طراحی منوی رستوران، چیدمان و دکوراسیون رستوران هماهنگی داشته باشد. مثلا اگر منوی شما شامل غذاهای ایرانی است و اسمی تایلندی روی رستوران خود گذاشته اید، باید بدانید که موفقیت شما در رستوران تحت تاثیر قرار می گیرد.

ما پیشنهاد می کنیم یک اسم خلاقانه برای رستوران خود انتخاب کنید زیرا با یک اسم منحصر به فرد هم شما را از سایر رقباتان متمایز می کند و هم کار شما را برای تبلیغ .و بازاریابی آسان تر می کند . اسم رستوران را می توانید با تجه به شرایط جغرافیایی و نوع غذای رستوران انتخاب کنید .

3.سرمایه و هزینه های رستوران

راه اندازی رستوران به سرمایه و هزینه اولیه نیاز دارد . شما برای خرید و یا اجاره محل رستوران ، تجهیزات ، دکوراسیون ، میز و صندلی ، مواد اولیه و … نیاز به سرمایه دارید و هر چه قدر رستوران بزرگ تر و مجلل تر هزینه ها هم مسلما بیشتر خواهد بود .

معمولا تا شیش ماه بعد از راه اندازی رستوران سرمایه اولیه شما باز نمی گردد و شاید مجبور باشید از هزینه خود هم دوباره استفاده کنید . برای کاهش هزینه های اولیه راه اندازی رستوران می توانید یک سری وسیله ها را دست دوم خریداری کنید .

4.مکان رستوران از مهمترین مراحل راه اندازی رستوران

از مهم ترین مراحل راه اندازی رستوران انتخاب صحیح محل رستوران است که موفقیت یا عدم موفقیت شمارا رقم می زند. شما باید زمان و انرژی کافی را برای این مرحله بگذارید . برای انتخاب بهتر مکان رستوران خود باید به مشتریان هدف خود فکر کنید . شما باید مکانی را انتخاب کنید که محل تردد مخاطبان شما باشد.

همچنین مکان رستوران شما باید از نظر نحوه دسترسی در وضعیت خوبی باشد. به این موضوع توجه داشته باشید. میزان دسترسی با وسایل نقلیه، جای پارک و… از جمله نکات مهم برای انتخاب مکان رستوران است. به علاوه به میزان اجاره یا خرید رستوران هم باید حواستان را بدهید؛ زیرا این موضوع در بحث مالی و سود دهی رستوران اهمیت زیادی دارد.

5.تجهیزات موردنیاز رستوران

تجهیزات موردنیاز آشپزخانه رستوران، شامل پخت و پز از جمله گاز و ظروف آشپزی، فر، سرخ کن، ماشین ظرفشویی، یخچال و فریزر، کباب پز و… است که شما باید آنها را برای رستوران خود تهیه کنید.همچنین باید ظروف سرو غذا از جمله بشقاب، قاشق و چنگال، لیوان، دیس و… را برای سرو غذا خریداری کنید. از دیگر تجهیزات موردنیاز رستوران، می توان به میز و صندلی، پارچه های رومیزی، دستمال کاغذی، پرده، دکوری، گلدان، تابلوها، دستمال توالت، مایع دستشویی، خلال دندان و دیگر وسایل اشاره کرد.

6-طرح کسب و کار رستوران

در مرحله بعدی، شما باید طرح کسب و کار رستوران خود را مشخص کنید. طرح کسب و کار، آینده کسب و کار شماست. شما باید موارد مهمی چون اهداف کلی رستوران و مراحل رسیدن به این اهداف را در طرح کسب و کار خود بگنجانید. در این طرح شما مدیران داخلی و کارکنان رستوران را مشخص می کنید، سبک رستوران و غذاهای آماده شده در آن را تعیین می کنید، هدف خود را از راه اندازی رستوران به صورت شفاف بیان می کنید، تجهیزات موردنیاز رستوران را فهرست می کنید، لیستی از تامین کنندگان می نویسید، استراتژی های تبلیغات خود را مشخص می کنید، تعیین می کنید که برای این کار به چه پروانه ها و مجوز هایی نیاز دارید، منوی رستوران را ایجاد می کنید و چشم اندازهای اجرایی خود را نیز مشخص خواهید کرد. در واقع یک نقشه کلی برای مسیر پیش روی خود می نویسید .

7. مجوزهای موردنیاز برای راه اندازی رستوران

برای راه اندازی رستوران، شما باید پروانه کسب داشته باشیدو باید از اداره بهداشت محل زندگی خود، مجوز این کار را دریافت کنید. علاوه بر آن لازم است قوانین مربوط به مدیریت رستوران و بهداشت محیط رستوران را بلد باشید. البته اداره بهداشت هم قبل از باز شدن رستورانتان دستورالعمل های لازم را بارگو مبکند

8. طراحی دکوراسیون رستوران برای راه اندازی

طراحی دکوراسیون رستوران ادر جذب مشتری تاثیر بسیار زیادی دارد. رستوران هایی که از نظر طراحی رستوران قوی تر هستند، مشتریان بیشتری دارند و میزان فروش آنها نیز بالاتر است. طراحی زیبای رستوران و چیدمان مناسب آن، در کنار کیفیت خوب غذا، یکی از عوامل اصلی موفقیت رستوران ها است.

برای دکوراسیون مناسب رستوران باید هم به دکوراسیون آشپزخانه و هم به دکوراسیون سالن رستوران توجه کرد. دکوراسیون آشپزخانه: آشپزخانه رستوران باید به صورت منظم چیده شود. میزان دسترسی آشپزها به وسایل پرکاربرد مانند گاز، فر یا کباب پز باید راحت باشد.

9. طراحی منوی رستوران

 با طراحی محتویات منو، مشتریان شما متوجه می شوند که چه غذاهایی در این رستوران آماده می شود. همچنین کارکنان نیز می دانند، چه غذاهایی را باید آماده کنند. با طراحی مناسب منو، کلاس کاری رستوران شما بالاتر می رود. برای چاپ و طراحی منوی رستوران، بهتر است هماهنگ با دکوراسیون و چیدمان، منوی خود را طراحی کنید.

 برای قیمت گذاری غذاهای رستوران خودباید براساس هزینه ها قیمت گذاری کنید. یعنی با محاسبه هزینه مواد اولیه و دستمزد آشپز، تعیین کنید که قیمت تمام شده آن غذا چقدر است و بعد از اضافه کردن درصد سود و هزینه های جانبی قیمت را مشخص کنید . همچنین می توانید قیمت غذاهای خود را با توجه به مشتری های خود و محل رستوران خود تعیین کنید. در این روش شما پیش بینی می کنید که مشتری برای آن غذا چه قیمتی را می پردازد، و همان قیمت را قرار می دهید . قیمت گذاری براساس قیمت رقبا، یکی از روش هایی است که برخی رستوران ها انجام می دهند، و قیمت های غذای خود را با توجه به قیمت های رقیبشان تعیین می کنند.

10.تامین کننده مناسب

شما برای پخت غذا در رستوران باید پیش از استارت کامل مراحل راه اندازی رستوران ، به خوراکی ها و مواد اولیه نیاز دارید. در گام دهم، شما باید تامین کننده مناسبی برای خرید تجهیزات و مواد غذایی پیدا کنید. دقت کنید که تامین کننده باید نیازهای شما را به صورت دقیق و سریع و با قیمت مناسب به دست شما برساند تا در روند خدمات رسانی و تهیه غذا اختلالی پیش نیاید.

11. راه اندازی دلیوری رستوران

نحوه ارسال غذا یا دلیوری غذا بسیار اهمیت دارد. بسیاری از رستوران ها به دلیل اهمیت ندادن به بخش دلیوری شکست می خورند.
بخشی از سود رستوران، در گرو غذاهایی است که به صورت بیرون بر به دست مشتریان می رسد؛ در نتیجه شما باید دلیوری رستوران خود را به درستی راه اندازی کنید.
دلیوری رستوران شما باید غذا را در سریعترین زمان ممکن به دست مشتری برساند. در طول مسیر مراقب بسته بندی غذا باشد، با مشتری به خوبی رفتار کند و تجربه خوبی در ذهن مشتری به جا بگذارد. برای راه اندازی دلیوری شما باید به بسته بندی زیبا و مناسب غذا، سیستم حمل مناسب و صندوق حمل غذا فکر کنید.

12. استخدام نیروهای رستوران

اگر به موفقیت رستوران خود اهمیت می دهید، پس باید نیروی حرفه ای ، با اخلاق و خوش برخورد  را در رستوران خود استخدام کنید.نیروهای رستوران باید به کار خود اهمیت دهند و تمام وظایفشان را به درستی انجام دهند.

13. آموزش نیروهای رستوران

شما باید پرسنل رستوران خود را به خوبی آموزش دهید؛ آن ها را از هدف و موارد مهم رستوران مطلع کنید .نحوه پخت غذا، آماده کردن غذا در سریع ترین زمان ممکن، نحوه برخورد با مشتریان، نحوه تمیز نگه داشتن رستوران و موضوعاتی شبیه به این را به پرسنل خود آموزش دهید تا آنها بتوانند کارشان را به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

14. قوانین و مقررات رستوران

بهتر است در ابتدای کار، قوانین مخصوص به رستوران خود را بگذارید و کارکنان را از آن مطلع کنید. مثلا به آنها بگویید که یک ربع قبل از شروع ساعت کاری باید در رستوران حاضر شوند، از آوردن وسایل غیرضروری به رستوران خودداری کنند، در طول کار با تلفن همراه صحبت نکنند، از ظروف رستوران برای خوردن آب و… استفاده نکنند، از شوخی کردن بیش از حد خودداری کنند، موهای خود را مرتبا کوتاه کنند، از دستکش و کلاه استفاده کنند، سیگار نکشند و… با تعریف قوانین و مقررات رستوران، شما می توانید نظم و آرامش بیشتری را در محیط رستوران برقرار کنید.

15. تبلیغات و بازاریابی از اساسی ترین مراحل راه اندازی رستوران

شما باید بتوانید برای رستوران خود تبلیغات انجام دهید و مشتریان را از وجود کسب و کار خود مطلع کنید.. تبلیغات و بازاریابی رستوران، یکی از کارهای مهمی است که شما باید بعد از راه اندازی رستوران انجام دهید انجام دهید. برای تبلیغات و بازاریابی رستوران خود می توانید از شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، تبلیغات چاپی، تبلیغات گوگل، بازاریابی ایمیلی و… استفاده کنید تا رستوران خود را به مشتریانتان معرفی کنید.

ما در بالا شما را با صفر تا صد رستوران راه اندازی یک رستوران به طور خلاصه آشنا کردیم اما برای آشنایی کامل با روند و محاسبه دقیق تر هزینه ها و مشاوره تخصصی می توانید با تیم ما رستوران بلوکازا مشورت کنید و مشاوره بگیرید . برای اطلاعات بیشتر با دفتر مرکزی ما تماس بگیرید.

021-26231185